Odfrankowienie umowy kredytu

Odfrankowienie umowy kredytu – pomoc frankowiczom 2021

Odfrankowienie umowy kredytu

Duża pomoc frankowiczom przyszła ze strony wymiaru sprawiedliwości. Wraz z wyrokiem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który zapadł 3 października 2019 roku, tysiące polskich kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt we frankach szwajcarskich, może walczyć od odfrankowienie ich należności lub nawet o unieważnienie zawartej z bankiem umowy kredytowej. 

Co to jest odfrankowienie kredytu?

Wyrok wydany przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, mówi o tym, że sądy krajowe nie mają prawa do zmiany zawartego w umowie kursu bankowego kursem średnim NBP. Każdy kto zawarł umowę kredytu indeksowanego z bankiem, ma możliwość żądać zwrotu nadpłat od każdej zapłaconej przez nas raty. Ponadto zaszła możliwość spłaty reszty kredytu w złotówkach, poprzez przekształcenie kredytu frankowego w zwykły kredyt gotówkowy.

Warto przeczytać Co to jest odfrankowienie kredytu?

Kredyt indeksowany to inaczej kredyt wypłacony kredytobiorcy w złotówkach, jednak waloryzowany do kursu franka szwajcarskiego.Roszczenie do banku opiera się na uznaniu klauzuli indeksacyjnej za abuzywną, a więc naruszającą interesy konsumenta, a co za tym idzie, niezgodną z prawem. W wielu orzeczeniach sądowych znalazło to swoje potwierdzenie. Klauzula indeksacyjna jest zapisem, który wprowadza uzależnienie wartości kapitału do spłaty (w dniu wypłaty kredytu lub transzy) oraz wysokości comiesięcznej raty od aktualnego w danym czasie kursu franka. Podstawą prawną uznania tego zapisu za niezgodnego z prawem  jest art. 385[1] kc, który mówi, że  postanowienia umowy zawieranej z konsumentem nieuzgodnione indywidualnie nie wiążą go, jeżeli kształtują jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, rażąco naruszając jego interesy. Sądy wskazują, że uzależnienie wartości zobowiązania oraz wysokości poszczególnych rat od kursów kupna i sprzedaży waluty ustalanych dowolnie przez kredytodawcę, stwarza możliwość dowolnego kształtowania zobowiązań kredytobiorców przez bank. W wielu umowach nie znalazło się żadne ograniczenie dla kursów ustalonych przez bank, jak na przykład skorelowanie ich z obiektywnymi rynkowymi kursami lub wskaźnikami. Niektóre banki wprowadziły zapisy, że kursy do przeliczeń ustalane są na podstawie kursu średniego NBP skorygowanego o marżę, jednak niesprecyzowanie jej wysokości w umowie, pozostawia bankowi pełną dowolność jej ustalania.

Odfrankowienie kredytu – na czym polega i jakie niesie ze sobą korzyści dla frankowiczów

Odfrankowienie kredytu jest procesem, który może mieć miejsce w momencie, gdy wyłączymy ze swojej umowy kredytowej tak zwane klauzule abuzywne. Co to oznacza? Otóż, oznacza to, że kredytodawca zobowiązany jest przeliczyć całą wartość kredytu na walutę nominalną, co w naszym przypadku oznacza, że kredyt od samego początku spłacania zostanie przeliczony na Polskie złote. Sprawi to, że bank będzie musiał zwrócić klientowi lwią część niesłusznie naliczonych odsetek, a nawet rat kapitałowych, które wcześniej ze względu na wysoki kurs franka były mocno przeszacowane. Gdy odfrankowienie kredytu ma miejsce, oprócz otrzymania zwrotu środków, klient do końca trwania umowy kredytowej będzie spłacać jedną stałą ratę miesięczną, zupełnie niezwiązaną z aktualną wyceną franka szwajcarskiego.

Może cię zainteresować Odfrankowienie kredytu – pomoc dla frankowiczów 2021

Odfrankowienie umowy kredytu obejmie przyszłe, a także przeszłe raty. Dlatego dzięki temu można odzyskać zwrot nadpłaty, który wynieść może w zależności od całościowej kwoty kredytu kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych. Przekształcenie kredytu frankowego w złotówki może być dla kredytobiorców bardzo opłacalne. Mimo korzystnego wyroku sądu, banki nie chcą uwzględniać nowo obowiązujących przepisów, dlatego frankowicze są zmuszeni kierować sprawy do sądu.

Wniosek do banku o zaświadczenie

Pierwszym krokiem niezbędnym do wstąpienia na drogę sądową jest otrzymanie z banku zaświadczenia dotyczącego spłaty kredytu frankowego. W zaświadczeniu powinny znaleźć się wszystkie niezbędne informacje do prawidłowego sformułowania żądania pozwu.

Zakres wnioskowanych danych

W zaświadczeniu wydanym przez bank powinny się znaleźć takie dane (należy wskazać je we wniosku) jak:

Historia wpłat tytułem spłaty kredytu  – wysokość wszystkich rzeczywistych wpłat tytułem spłaty kredytu (daty oraz kwoty rzeczywistych wpłat) w walucie CHF, jak i w PLN

Historia oprocentowania –  informacje o datach zmiany oprocentowania oraz o wysokości obowiązującego oprocentowania kredytu dla każdego okresu spłaty kredytu

Zaświadczenie o kosztach okołokredytowych –  wysokość w PLN i daty naliczenia innych należności związanych z kredytem (w szczególności prowizje i składki tytułem ubezpieczeń)

Informacja o datach i kwotach uruchomienia kredytu w CHF i PLN

Zwykle czas oczekiwania na wydanie zaświadczenia wynosi ok. 30 dni (choć są banki, w których można uzyskać takie zaświadczenie nieco szybciej). Jeśli w tym czasie zaświadczenie nie zostało wydane, należy złożyć do banku reklamację. 

Należy również pamiętać o tym, że zaświadczenie o historii spłaty kredytu wydawane przez banki, wiąże się z uiszczeniem odpowiedniej opłaty, która zazwyczaj mieści się w granicach 200-300 zł choć wyjątki zdarzają się w jedną i w drugą stronę. Jedne banki, które za wydanie zaświadczenia nie pobierają więcej niż 100 zł, a w innych zaś opłaty wynoszą nawet kilka tysięcy złotych, lecz to oczywiście skrajność i odosobnione przypadki.

Kiedy bank może odmówić wydania zaświadczenia?

Bank może odmówić wydania zaświadczenia w sytuacji,  gdy kredytobiorca zaprzestał spłacania kredytu. Wówczas bank informuje, że dopóki nie ureguluje on swojego zadłużenia, to nie otrzyma on historii spłat. Takie podejście jest nieuzasadnione i należy niezwłocznie złożyć do banku reklamację, a następnie w razie jej nieuwzględnienia – zwrócić się do Rzecznika Finansowego o podjęcie w tej sprawie interwencji. Wydanie zaświadczenia nie powinno bowiem być uzależnione od tego, czy kredytobiorca spłaca swój kredyt czy też nie.

Kancelaria Gryf | Website | + posts

Sylwester Kasprzewski - radca prawny i założyciel Kancelarii Gryf, absolwent Uniwersytetu Szczecińskiego wpisany na listę Okręgowej Izby Radców Prawnych w Szczecinie. Specjalizuje się w świadczeniu pomocy prawnej klientom rynku finansowego, a w szczególności w prowadzeniu sporów z bankami dotyczących umów kredytowych w obcej walucie. Posiada gruntowną wiedzę z zakresu rodzimego rynku finansowego, instrumentów finansowych oraz ochrony praw konsumentów, którą wykorzystuje przede wszystkim prowadząc efektywne spory przeciwko bankom.

Jest członkiem stowarzyszenia Forum Prawników Finansowych, które skupia adwokatów oraz radców prawnych z całego kraju świadczących usługi m.in. w sprawach kredytów “frankowych”, polisolokat, certyfikatów inwestycyjnych, obligacji korporacyjnych. Czynnie działa na rzecz stowarzyszenia Stop bankowemu bezprawiu, którego nadrzędnym celem jest pomoc osobom pokrzywdzonym przez instytucje finansowe, oraz Rady Fundacji Pomocy Prawnej Gryf, która świadczy bezpłatną pomoc prawną.

Edukuje oraz aktywizuje posiadaczy kredytów bankowych do polepszenia własnej sytuacji ekonomicznej i podjęcia działań w obliczu niekorzystnych umów bankowych, poruszając publicznie najważniejsze tematy dotyczące kredytów frankowych oraz organizując bezpłatne spotkania informacyjne. Oprócz tego, prowadzi wystąpienia eksperckie oraz szkolenia o powyższej tematyce.

Kancelaria Gryf, której jest założycielem i członkiem, reprezentuje klientów w sporach z bankami - przede wszystkim w sprawach umów kredytowych w walucie obcej. Kancelaria może pochwalić się 265 wygranymi sprawami kredytów frankowych w samym roku 2022.

1 Comment
  • Daria825
    Posted at 13:40h, 23 stycznia Odpowiedz

    Pierwszy raz słyszę o takiej możliwości, czy to niesie jakieś ryzyko dla osoby, która wzięła kredyt we frankach?

Post A Comment

ZADZWOŃ