co-to-jest-odfrankowienie-kredytu-2021 (2)

Odfrankowienie kredytu – pomoc dla frankowiczów 2021

co-to-jest-odfrankowienie-kredytu-2021 (2)

Europejski Trybunał Stanu w dniu 3 października wydał wyrok, w którym polscy kredytobiorcy, którzy zaciągnęli kredyt we frankach szwajcarskich, mogą walczyć o odfrankowienie ich należności lub nawet o unieważnienie zawartej z bankiem umowy kredytowej. Odfrankowienie kredytu jest szansą na zmianę warunków zaciągniętych zobowiązań lub całkowite unieważnienie zawartej umowy kredytowej. Taka pomoc frankowiczom była długo oczekiwana. 

Co to jest odfrankowienie kredytu?

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej mówi o tym, że sądy krajowe nie mają prawa do zmiany zawartego w umowie kursu bankowego kursem średnim NBP. W przypadku, kiedy została zawarta umowa kredytu indeksowanego z bankiem, mamy możliwość żądać zwrotu nadpłat od każdej zapłaconej przez nas raty. Ponadto zaszła możliwość spłaty reszty kredytu w złotówkach, poprzez przekształcenie kredytu frankowego w zwykły kredyt gotówkowy.

Czym jest kredyt indeksowany?

O kredycie indeksowanym można powiedzieć, że jest to kredyt wypłacony kredytobiorcy w złotówkach, jednak waloryzowany do kursu franka szwajcarskiego. Posiłkując się tabelami kursowymi bank  przelicza kwotę zobowiązanie po aktualnym kursie franka. W przypadku kredytu indeksowanego rata spłaty zadłużenia jest wyliczana we frankach szwajcarskich według kursu kupna. Następnie zostaje przeliczona według kursu sprzedaży, a jej wysokość spłaty uzależniona jest od aktualnego kursu franka. W wyniku tego frankowicz nie może sam określić miesięcznego kosztu spłaty kredytu, a także kwoty poszczególnych, późniejszych rat. To sprawia, że zawarte w umowach klauzule indeksacyjne są niedozwolone oraz sprzeczne z przepisami prawa i zasadami współżycia społecznego.

Odfrankowienie kredytu – na czym to polega?

Do pytania: odfrankowienie kredytu na czym polega?, możemy odnieść się tylko w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z kredytem indeksowanym. 

Kluczowe jest podważenie klauzul indeksacyjnych, podnosi się w stosunku do nich wiele zarzutów, w tym m.in.:

  • obarczanie odpowiedzialnością za wahania wymiany CHF frankowiczów,
  • ustalanie kursu waluty wyłącznie przez bank (spłata wyższej kwoty kredytu niż wcześniej ustalona),
  • odejście od ustawowej konstrukcji umowy kredytu (zwrot kwoty otrzymanej).

Tak naprawdę frankowicz nie jest w stanie samodzielnie określić wysokości kredytu ani poszczególnych rat. Okazuje się więc, że mechanizm ten jest sprzeczny nie tylko z przepisami prawa i naturą umowy kredytu, ale też zasadami współżycia społecznego. Przedstawione zarzuty prowadzą do wniosku, że zawarte w umowach indeksowanych klauzule indeksacyjne są niedozwolone. Konsekwencją uznania klauzul indeksacyjnych za niedozwolone, jest ich nieważność od chwili podpisania umowy. 

Pozwanie banku – wniosek o wydanie historii spłat kredytu CHF

Każdy kto posiada kredyt we frankach szwajcarskich i chce się od niego jak najszybciej uwolnić, musi  wystąpić przeciwko bankowi z powództwem. W sądzie można walczyć o unieważnienie zawartej umowy kredytowej, bądź o jej odfrankowienie.

Może cię zainteresować Co to jest odfrankowienie kredytu?

Należy wiedzieć, że odfrankowienie kredytu obejmie przyszłe, a także przeszłe raty. Dlatego dzięki temu można odzyskać zwrot nadpłaty, który wynieść może w zależności od całościowej kwoty kredytu kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych. Przekształcenie kredytu frankowego w złotówki może być dla kredytobiorców bardzo opłacalne. Mimo korzystnego wyroku sądu, banki nie chcą uwzględniać nowo obowiązujących przepisów, dlatego frankowicze są zmuszeni kierować sprawy do sądu.

We wniosku o wydanie zaświadczenia powinny znaleźć się takie informacje jak: 

  1. data dokonania wpłaty, 
  2. wysokość wpłaconej raty kredytu w PLN (w rozbiciu na część kapitałową oraz część odsetkową) bądź nadpłaty kredytu, 
  3. wysokość wpłaconej raty kredytu w CHF (w rozbiciu na część kapitałową oraz część odsetkową) bądź nadpłaty kredytu, 
  4. kurs franka szwajcarskiego stosowany przez Bank w celu przeliczenia kwoty wpłacanej w złotych polskich na franki szwajcarskie dla każdej z rat/kwot stanowiących nadpłatę kredytu. Wnoszę jednocześnie o wskazanie: 
  5. wysokości kwot wpłaconych (pobranych) z tytułu innych obciążeń (ze wskazaniem daty wpłaty/pobrania i podstawy obciążenia, np. z tytułu ubezpieczenia niskiego wkładu własnego, ubezpieczenie na życie, ubezpieczenie nieruchomości, odsetki karne, inne), 
  6. zastosowanego przez Bank oprocentowania w okresie trwania umowy kredytu ze wskazaniem wysokości oprocentowania i daty jego obowiązywania, z wyszczególnieniem okresów podwyższonego oprocentowania, 
  7. informacji o okresie karencji w spłacie rat kapitałowych lub kapitałowo-odsetkowych, 
  8. ewentualnych doliczeń do kapitału kredytu ze wskazaniem daty doliczenia, wysokości w PLN i CHF, 
  9. daty dokonania wypłaty kredytu/transz kredytu oraz wysokości wypłaconego kredytu/transz kredytu w złotych polskich oraz frankach szwajcarskich (ze wskazaniem zastosowanego kursu wymiany), 
  10. aktualnego zadłużenia kredytobiorców z tytułu zaciągniętego kredytu (w PLN i CHF)

Z klauzulami indeksacyjnymi jest bezpośrednio związane odfrankowienie umowy kredytu, które polega na usunięciu z umowy niedozwolonych zapisów i jednoczesne przyjęcie, że frankowicz od początku spłacał więcej, niż powinien. Jest to podstawa do stwierdzenia, że bank nigdy nie miał prawa przeliczać spłacanych rat wyrażonych w złotówkach na franki szwajcarskie. W takim wypadku powinien zwrócić wszystkie nadpłacone raty kredytu, co zmniejszy wysokość aktualnych rat.

Kancelaria Gryf | Website | + posts

Sylwester Kasprzewski - radca prawny i założyciel Kancelarii Gryf, absolwent Uniwersytetu Szczecińskiego wpisany na listę Okręgowej Izby Radców Prawnych w Szczecinie. Specjalizuje się w świadczeniu pomocy prawnej klientom rynku finansowego, a w szczególności w prowadzeniu sporów z bankami dotyczących umów kredytowych w obcej walucie. Posiada gruntowną wiedzę z zakresu rodzimego rynku finansowego, instrumentów finansowych oraz ochrony praw konsumentów, którą wykorzystuje przede wszystkim prowadząc efektywne spory przeciwko bankom.

Jest członkiem stowarzyszenia Forum Prawników Finansowych, które skupia adwokatów oraz radców prawnych z całego kraju świadczących usługi m.in. w sprawach kredytów “frankowych”, polisolokat, certyfikatów inwestycyjnych, obligacji korporacyjnych. Czynnie działa na rzecz stowarzyszenia Stop bankowemu bezprawiu, którego nadrzędnym celem jest pomoc osobom pokrzywdzonym przez instytucje finansowe, oraz Rady Fundacji Pomocy Prawnej Gryf, która świadczy bezpłatną pomoc prawną.

Edukuje oraz aktywizuje posiadaczy kredytów bankowych do polepszenia własnej sytuacji ekonomicznej i podjęcia działań w obliczu niekorzystnych umów bankowych, poruszając publicznie najważniejsze tematy dotyczące kredytów frankowych oraz organizując bezpłatne spotkania informacyjne. Oprócz tego, prowadzi wystąpienia eksperckie oraz szkolenia o powyższej tematyce.

Kancelaria Gryf, której jest założycielem i członkiem, reprezentuje klientów w sporach z bankami - przede wszystkim w sprawach umów kredytowych w walucie obcej. Kancelaria może pochwalić się 265 wygranymi sprawami kredytów frankowych w samym roku 2022.

1 Comment
  • Wojtek76
    Posted at 12:27h, 30 stycznia Odpowiedz

    Czy to nie jest ryzykowne dla kredytobiorcy?

Post A Comment

ZADZWOŃ