odfrankowienie-kredyt-indeksowalnego-2022

Odfrankowienie kredytu indeksowanego – na czym polega?

Stosunkowo niedawno, kredytobiorcy frankowi zyskali możliwość na skuteczne dochodzenie roszczeń i zmianę warunków spłaty swoich kredytów. Korzystnych wyroków sądowych w sprawach frankowych zapada coraz więcej. Konsumenci mogą domagać się unieważnienia umowy ale także odfrankowienia kredytu indeksowanego. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej, kwestii odfrankowienia kredytu style=”font-weight: 400;”> i jego następstwom.

Kredyt indeksowany – czym jest?

Zanim dowiemy się na czym polega odfrankowienie kredytu indeksowanego, wyjaśnijmy kwestię czym charakteryzuje się tego typu zobowiązanie. Kredyt indeksowany to kredyt, który został udzielony oraz wypłacony w walucie PLN, lecz indeksowany do kursu waluty CHF. Oznacza to, że wysokość raty kredytu zależy od kursu franka szwajcarskiego (kursu znajdującego się w tabeli kursów walut danego banku). A więc, rata rośnie, gdy rośnie kurs waluty obcej. W przypadku kredytu indeksowanego saldo zadłużenia wyrażone zostaje w walucie obcej, natomiast raty spłacane są w złotówkach.

Warto przeczytać Kredyt frankowy – proces sądowy czy ugoda z bankiem?

Kredyty indeksowane we frankach były szczególnie popularne w latach 2005-2010. W tamtym okresie kredyty złotówkowe nie były dostępne dla każdego, ich oprocentowanie sięgało 20%. Oprocentowanie kredytów frankowych było znacznie niższe, ustalane w oparciu o LIBOR. W roku 2008, kiedy to kurs franka względem złotówki nie przekraczał 2 zł, nastąpił boom na zaciąganie umów kredytowych właśnie w tej walucie. Niestety wbrew oczekiwaniom wielu kredytobiorców, kolejne lata, przyniosły wzmocnienie szwajcarskiej waluty, a wysokość rat poszybowała mocno w górę.

Odfrankowienie kredytu indeksowanego – niedozwolone klauzule w umowach kredytowych

Odfrankowienie kredytu indeksowanego, polega na podważeniu klauzul indeksacyjnych – informujących o sposobie przeliczania rat. Zarzuty podnoszone względem klauzul indeksacyjnych dotyczą:

  • – przypisania frankowiczom odpowiedzialności za wahania wymiany CHF,
  • – ustalanie kursu CHF jednostronnie przez bank, co powodowało sytuację w której kredytobiorca spłacał kredyt w wyższej kwocie niż ustalono,
  • – odejście od ustawowej konstrukcji umowy kredytu, której ważnym elementem jest zwrot kwoty otrzymanej.

Wobec powyższych powstaje sytuacja, w której kredytobiorca nie jest w stanie sam określić wysokości zobowiązania jak i wysokości poszczególnych rat kredytu. Taki mechanizm jest niezgodny z przepisami prawa, naturą umów kredytowych i zasadami współżycia społecznego. W toku spraw sądowych, kredytobiorcy mogą dochodzić ustalenia przez sąd, że postanowienia zawarte w umowach kredytowych, dotyczące przeliczania przez Bank wartości kredytu i wysokości rat są abuzywne – niedozwolone.

Odfrankowienie kredytu indeksowanego – na czym polega?

Odfrankowienie kredytu indeksowanego polega na usunięciu z umowy postanowień uznanych za niedozwolone i potwierdzenie, że kredyt od samego początku był spłacany w zawyżonej wysokości. Wobec stanowiska, o nieważności klauzul indeksacyjnych, powstaje stwierdzenie, że bank nie miał prawa przeliczać spłacanych rat określonych w złotówkach na franki. Co za tym idzie, kredyt indeksowany, powinien być uważany za kredyt udzielony w złotówkach, a zatem bank powinien zwrócić kredytobiorcy nadpłacone raty kredytu. To zaś wpłynie pozytywnie na zmniejszenie wysokości pozostałych rat.

Może cię zainteresować Odfrankowienie czy unieważnienie umowy? Kredyt frankowy.

Podsumowując, odfrankowienie kredytu indeksowanego, polega na usunięciu niedozwolonych postanowień z umowy, zaś pozostałe zapisy są nadal wiążące dla stron umowy. Kredyt indeksowany zostaje przekształcony w kredyt złotówkowy oprocentowany stawką WIBOR lub LIBOR.

Odfrankowienie kredytu indeksowanego – jak to zrobić?

Aby dochodzić odfrankowienia kredytu indeksowanego należy skierować sprawę do sądu. W tej kwestii, najlepiej skorzystać z usług doświadczonej kancelarii prawnej, specjalizującej się w sprawach dotyczących kredytów we frankach. Radcy prawni, przeanalizują umowę kredytową pod kątem zasadności dochodzenia odfrankowienia kredytu indeksowanego, oraz będą reprezentować klienta przed sądem.

W niektórych sytuacjach, dużo korzystniejsze okazuje się unieważnienie umowy kredytu we frankach – w wyborze odpowiedniej strategii działania pomoże kompetentny prawnik.

Kancelaria Gryf | Website | + posts

Sylwester Kasprzewski - radca prawny i założyciel Kancelarii Gryf, absolwent Uniwersytetu Szczecińskiego wpisany na listę Okręgowej Izby Radców Prawnych w Szczecinie. Specjalizuje się w świadczeniu pomocy prawnej klientom rynku finansowego, a w szczególności w prowadzeniu sporów z bankami dotyczących umów kredytowych w obcej walucie. Posiada gruntowną wiedzę z zakresu rodzimego rynku finansowego, instrumentów finansowych oraz ochrony praw konsumentów, którą wykorzystuje przede wszystkim prowadząc efektywne spory przeciwko bankom.

Jest członkiem stowarzyszenia Forum Prawników Finansowych, które skupia adwokatów oraz radców prawnych z całego kraju świadczących usługi m.in. w sprawach kredytów “frankowych”, polisolokat, certyfikatów inwestycyjnych, obligacji korporacyjnych. Czynnie działa na rzecz stowarzyszenia Stop bankowemu bezprawiu, którego nadrzędnym celem jest pomoc osobom pokrzywdzonym przez instytucje finansowe, oraz Rady Fundacji Pomocy Prawnej Gryf, która świadczy bezpłatną pomoc prawną.

Edukuje oraz aktywizuje posiadaczy kredytów bankowych do polepszenia własnej sytuacji ekonomicznej i podjęcia działań w obliczu niekorzystnych umów bankowych, poruszając publicznie najważniejsze tematy dotyczące kredytów frankowych oraz organizując bezpłatne spotkania informacyjne. Oprócz tego, prowadzi wystąpienia eksperckie oraz szkolenia o powyższej tematyce.

Kancelaria Gryf, której jest założycielem i członkiem, reprezentuje klientów w sporach z bankami - przede wszystkim w sprawach umów kredytowych w walucie obcej. Kancelaria może pochwalić się 265 wygranymi sprawami kredytów frankowych w samym roku 2022.

No Comments

Post A Comment

ZADZWOŃ