odfrankowienie-czy-uniewaznienie-umowy-2022

Odfrankowienie czy unieważnienie umowy? Kredyt frankowy.

Frankowi kredytobiorcy, którzy zdecydowali się złożyć pozew przeciwko bankom, mogą dochodzić swoich roszczeń w sądzie na dwa sposoby. Choć pozytywne wyroki sądu z punktu widzenia frankowicza, dotyczą ponad 90% wszystkich spraw, wiele osób wciąż obawia się stresu związanego z wytoczeniem powództwa, długiego procesu sądowego, oraz, mimo wszystko niepewności wygranej… W poniższym artykule przedstawiamy rzeczowe informacje dotyczące kwestii – odfrankowienie czy unieważnienie umowy – co zyskuje kredytobiorca i która opcja jest tą korzystniejszą?

Odfrankowienie czy unieważnienie umowy – na czym polega odwalutowanie

Jak zostało wspomniane na wstępie, odfrankowienie i unieważnienie umowy kredytu frankowego to dwie możliwości, o które możesz walczyć w sądzie, Pierwsza z nich, czyli odfrankowienie umowy polega na tym, że z obowiązującej strony umowy kredytowej usuwane są zapisy uznane za niezgodne z obowiązującymi przepisami prawa – są to tzw. klauzule abuzywne. Treść niedozwolonych klauzul indekasaycjnych związana była ze sposobem przeliczania kredytu w oparciu o kurs franka szwajcarskiego. Postanowienia, uznane za niedozwolone dotyczą przede wszystkim jednostronnego kształtowania kursu waluty obcej przez banki. Jakie są skutki odfrankowienia? Skutkiem usunięcia niedozwolonych klauzul jest uznanie zaciągniętego kredytu walutowego jakby od początku był kredytem złotówkowym opartym o oprocentowanie LIBOR (a nie WIBOR). Wobec powyższego, kredytobiorca spłaca mniejsze raty, które już nie są zależne od wahań kursu waluty CHF, oraz może dochodzić zwrotu nadpłaconych wcześniej rat. Tak więc umowa kredytowa nadal wiąże strony, jednak staje się ona bardziej korzystna dla kredytobiorcy.

Warto przeczytać Klauzule niedozwolone w umowach kredytów frankowych

Stwierdzenie nieważności umowy kredytu we frankach – na czym polega

Tzw. unieważnienie kredytu jest dużo bardziej korzystne w skutkach niż odfrankowienie. W tym wariancie umowę kredytową uznaje się za niewiążącą od początku jej trwania. Unieważnienie umowy frankowej jest skutkiem istnienia niedozwolonych zapisów w umowie. Te postanowienia zaś, dotyczą najważniejszych elementów umowy, dlatego też uznaje się całą umowę jako niezgodną z zasadami współżycia społecznego oraz przepisami prawa. Gdy sąd stwierdzi nieważność umowy frankowej, strony umowy: kredytobiorca i bank powinny dokonać rozliczenia i zwrotu wzajemnych świadczeń. Bank zwraca klientowi wszystkie dotychczas wpłacone raty kredytu, a ponadto inne opłaty czy prowizje. Zwrotu rat można żądać do 10 lat wstecz od daty złożenia pozwu.

W sytuacji, gdy kredytobiorca wpłacił do banku więcej, niż otrzymał od niego otrzymał w wyniku zawarcia umowy kredytowej, bank powinien zwrócić klientowi kwotę nadpłaty. W przypadku sytuacji odwrotnej, gdy klient wpłacił do banku mniej niż pobrał, w wyniku stwierdzenia nieważności umowy, będzie on musiał zwrócić kwotę różnicy do banku.

Może cię zainteresować Kredyt frankowy – proces sądowy czy ugoda z bankiem?

Wobec unieważnienia umowy kredytowej, nie poddają się banki i kierują pozwy do kredytobiorców, chcąc wyegzekwować wynagrodzenie z tytułu korzystania z kapitału banku. Orzecznictwo w tej sprawie nie jest do końca jasne, a sprawę ma ostatecznie rozwikłać orzeczenie TSUE, jednak polskie sądy orzekające w takich sprawach uważają wynagrodzenia banków za nieuzasadnione. Pogląd ten powielany jest przez Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Finansowego czy Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Odfrankowienie czy unieważnienie umowy – co korzystniejsze?

Wracając do kwestii tego czy korzystniejsze będzie odfrankowienie czy unieważnienie umowy kredytu frankowego, z pewnością wybór jednego z powyższych sposobów jest kwestią indywidualną i zależy od treści samej umowy oraz istnienia niedozwolonych postanowień. Aby zyskać pewność co do przysługujących nam możliwości oraz wysokości kwoty zwrotu od banku, wskazany jest kontakt ze specjalistą – prawnikiem, radcą prawnym czy adwokatem, który dokona weryfikacji dokumentu umowy, udzieli pomocy w wyborze – odfrankowienie czy unieważnienie umowy, oraz będzie reprezentantem klienta podczas rozpraw.

Każde z dostępnych rozwiązań, unieważnienie umowy kredytu we frankach czy odfrankowienie, polepszają sytuację osoby posiadającej zobowiązanie w walucie szwajcarskiej. Wobec widocznych korzyści i obecnego orzecznictwa sądów, szczególnie warto podjąć próbę walki o odzyskanie swoich pieniędzy. Doświadczona kancelaria prawna zajmująca się sprawami kredytobiorców frankowych, należycie zadba o Twoje interesy – oceni szanse korzystnego orzeczenia sądu, przedstawi specyfikę postępowania i kompleksowo do niego przygotuje – pomoże Ci przejść przez cały proces ze spokojem.

Pomoc prawną uzyskasz kontaktując się z obsługą Pomoc Frankowiczom.

Kancelaria Gryf | Website | + posts

Sylwester Kasprzewski - radca prawny i założyciel Kancelarii Gryf, absolwent Uniwersytetu Szczecińskiego wpisany na listę Okręgowej Izby Radców Prawnych w Szczecinie. Specjalizuje się w świadczeniu pomocy prawnej klientom rynku finansowego, a w szczególności w prowadzeniu sporów z bankami dotyczących umów kredytowych w obcej walucie. Posiada gruntowną wiedzę z zakresu rodzimego rynku finansowego, instrumentów finansowych oraz ochrony praw konsumentów, którą wykorzystuje przede wszystkim prowadząc efektywne spory przeciwko bankom.

Jest członkiem stowarzyszenia Forum Prawników Finansowych, które skupia adwokatów oraz radców prawnych z całego kraju świadczących usługi m.in. w sprawach kredytów “frankowych”, polisolokat, certyfikatów inwestycyjnych, obligacji korporacyjnych. Czynnie działa na rzecz stowarzyszenia Stop bankowemu bezprawiu, którego nadrzędnym celem jest pomoc osobom pokrzywdzonym przez instytucje finansowe, oraz Rady Fundacji Pomocy Prawnej Gryf, która świadczy bezpłatną pomoc prawną.

Edukuje oraz aktywizuje posiadaczy kredytów bankowych do polepszenia własnej sytuacji ekonomicznej i podjęcia działań w obliczu niekorzystnych umów bankowych, poruszając publicznie najważniejsze tematy dotyczące kredytów frankowych oraz organizując bezpłatne spotkania informacyjne. Oprócz tego, prowadzi wystąpienia eksperckie oraz szkolenia o powyższej tematyce.

Kancelaria Gryf, której jest założycielem i członkiem, reprezentuje klientów w sporach z bankami - przede wszystkim w sprawach umów kredytowych w walucie obcej. Kancelaria może pochwalić się 265 wygranymi sprawami kredytów frankowych w samym roku 2022.

No Comments

Post A Comment

ZADZWOŃ