wyrok-tsue-a-frankowicze-2022

Kredyty frankowe a wyrok TSUE – na pomoc frankowiczom

Na początku roku 2015, kiedy to kurs waluty szwajcarskiej gwałtownie wzrósł, diametralnie zmieniła się sytuacja osób, które zaciągnęły kredyt we frankach. Niektórzy kredytobiorcy, zaciągnęli zobowiązanie w momencie gdy wartość franka wynosiła niecałe 2 zł. Obecnie jego kurs oscyluje na granicy 4,80zł. Przez długie lata, frankowicze, których raty poszybowały w górę nie mogli liczyć na pomoc, do dnia 3 października 2019 kiedy to TSUE wydał wyrok w sprawie kredytów frankowych.

TSUE a kredyty frankowe 2019

Może cię zainteresować Odfrankowienie kredytu indeksowanego – na czym polega?

Wyrok TSUE dot. kredytów frankowych zapadł odnośnie głośnej sprawy państwa Dziubaków przeciwko Raiffeisen Bank. Wydając korzystny z punktu widzenia wielu kredytobiorców wyrok, frankowicze zyskali nadzieję na polepszenie swojej sytuacji. TSUE a kredyty frankowe – jakie kwestie zostały uregulowane? TSUE orzekło w tej sprawie, że jeśli dany sąd stwierdzi, iż umowa kredytowa zawierała klauzule abuzywne lub niedozwolone, może orzec że klauzule te nie są wiążące dla konsumentów. Ponadto, rolą sądu jest stwierdzenie czy wobec usunięcia danych klauzul, umowa powinna w dalszym ciągu obowiązywać. Jeśli wykreślenie klauzul nie spowoduje zmiany charakteru głównego przedmiotu umowy, sąd może orzec o tzw. odfrankowieniu umowy kredytowej – umowa między bankiem a konsumentem trwa nadal, tak jakby zaciągnięty kredyt był kredytem w złotówkach opartym o oprocentowanie LIBOR.

Jeżeli zaś, usunięcie klauzul spowoduje, że zmieni się charakter głównego przedmiotu umowy, sąd może orzec unieważnienie umowy kredytu we frankach. A zatem wyrok TSUE w sprawie kredytów frankowych dał istotną wskazówkę co do tego, jak polskie sądy powinny w takich sprawach orzekać. Co ważne, powyższe oświadczenie TSUE o kredytach frankowych sprawiło, że frankowicze zaczęli wierzyć w nadejście lepszych czasów, a do sądów zaczęło napływać coraz więcej pozwów. Wyrok TSUE dot, kredytów frankowych wzmocnił pozycję kredytobiorców względem instytucji banków. Obecnie, ponad 90% spraw frankowych kończy się wygraną kredytobiorców.

TSUE a kredyty frankowe – 2022

Wobec powyższego, banki nie wypowiedziały jeszcze jednak ostatniego słowa. Banki wychodzą z żądaniem wynagrodzenia za korzystanie z kapitału od konsumentów, których umowy uznane zostały za nieważne. Jak dotąd, pozwy banków były przez rodzime sądy oddalane, jednak sprawa została skierowana do rozstrzygnięcia przez trybunał. W tej sprawie dotyczącej kredytu frankowego TSUE ma wyrazić swoje stanowisko 12 października 2022 roku. Niektórzy frankowicze obawiają się pozwów skierowanych od instytucji banków, stanowi to argument dla którego nie decydują się wkroczyć na drogę sądową. Gdy TSUE w sprawie kredytów frankowych opowie się po stronie kredytobiorców (w tej sprawie, po stronie frankowiczów opowiada się również UOKiK, Rzecznik Praw Obywatelskich czy Ministerstwo Sprawiedliwości) i orzeknie że bankom nie należy się wynagrodzenie za korzystanie z kapitału, sytuacja kredytobiorców frankowych stanie się jeszcze lepsza.

Ponadto na jesieni, TSUE w sprawie kredytów frankowych ma podjąć jeszcze inne ważne tematy, między innymi kwestię przedawnienia roszczeń przeciwko bankom, a mianowicie tego, kiedy przedawnienie rozpoczyna swój bieg.

TSUE a kredyty frankowe – na pomoc frankowiczom

W kwestii kredytów frankowych TSUE od początku w sprawach spornych przemawia za frankowiczami. Jesienią 2022 dowiemy się jakie stanowisko zajmie TSUE w kolejnych sprawach dotyczących umów kredytowych we frankach.

Warto przeczytać Odfrankowienie czy unieważnienie umowy? Kredyt frankowy

Jeżeli posiadasz kredyt we frankach, który stanowi poważne obciążenie dla Twojego budżetu – nie zwlekaj. Odfrankowienie, a nawet całkowite uwolnienie się od kredytu i odzyskanie własnych pieniędzy to bardzo realne zakończenie sprawy. Doświadczony zespół prawniczy to jeszcze większa szansa na wygraną w sądzie.

Skontaktuj się z kancelarią wyspecjalizowaną w sprawach frankowych, i dołącz do grona szczęśliwych osób, które już odzyskały stabilność finansową – Pomoc Frankowiczom.

Kancelaria Gryf | Website | + posts

Sylwester Kasprzewski - radca prawny i założyciel Kancelarii Gryf, absolwent Uniwersytetu Szczecińskiego wpisany na listę Okręgowej Izby Radców Prawnych w Szczecinie. Specjalizuje się w świadczeniu pomocy prawnej klientom rynku finansowego, a w szczególności w prowadzeniu sporów z bankami dotyczących umów kredytowych w obcej walucie. Posiada gruntowną wiedzę z zakresu rodzimego rynku finansowego, instrumentów finansowych oraz ochrony praw konsumentów, którą wykorzystuje przede wszystkim prowadząc efektywne spory przeciwko bankom.

Jest członkiem stowarzyszenia Forum Prawników Finansowych, które skupia adwokatów oraz radców prawnych z całego kraju świadczących usługi m.in. w sprawach kredytów “frankowych”, polisolokat, certyfikatów inwestycyjnych, obligacji korporacyjnych. Czynnie działa na rzecz stowarzyszenia Stop bankowemu bezprawiu, którego nadrzędnym celem jest pomoc osobom pokrzywdzonym przez instytucje finansowe, oraz Rady Fundacji Pomocy Prawnej Gryf, która świadczy bezpłatną pomoc prawną.

Edukuje oraz aktywizuje posiadaczy kredytów bankowych do polepszenia własnej sytuacji ekonomicznej i podjęcia działań w obliczu niekorzystnych umów bankowych, poruszając publicznie najważniejsze tematy dotyczące kredytów frankowych oraz organizując bezpłatne spotkania informacyjne. Oprócz tego, prowadzi wystąpienia eksperckie oraz szkolenia o powyższej tematyce.

Kancelaria Gryf, której jest założycielem i członkiem, reprezentuje klientów w sporach z bankami - przede wszystkim w sprawach umów kredytowych w walucie obcej. Kancelaria może pochwalić się 265 wygranymi sprawami kredytów frankowych w samym roku 2022.

No Comments

Post A Comment

ZADZWOŃ