kredyt-frankowy-proces-czy-ugoda

Kredyt frankowy – proces sądowy czy ugoda z bankiem?

Dla frankowych kredytobiorców, ostatnie lata zdają się być dużo łaskawsze. Wszystko za sprawą kilku rozwiązań, które Ci mogą podjąć aby polepszyć swoją sytuację finansową. Za punkt zwrotny uznaje się datę 3 października 2019 r., kiedy to Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej przychylił się do orzecznictwa polskich sądów w sprawie klauzul waloryzacyjnych w umowach kredytowych. Dzięki korzystnemu wyrokowi trybunału, kredytobiorcy mogą dochodzić nieważności umowy lub odfrankowienia. To jednak nie wszystko. Obecnie banki wychodzą z inicjatywą i oferują kredytobiorcom CHF ugody. Na czym polega ugoda z bankiem przy kredycie frankowym? Czy ugoda jest korzystniejsza niż proces sądowy?

Warto przeczytać Klauzule niedozwolone w umowach kredytów frankowych

Kredyt frankowy ugoda z bankiem – nie dla każdego

W 2020 roku KNF (Komisja Nadzoru Finansowego) przedstawiła zalecenia dla banków w sprawie treści i tworzenia ugód – potraktowanie kredytów w walucie – denominowanych i indeksowanych jakby od początku były kredytami “w złotówkach” oraz przeliczenie rat w oparciu o WIBOR. Jednak, ugoda z bankiem przy kredycie frankowym, okazuje się opcją nie dla każdego. Dotychczas, jedynie bank PKO BP oraz ING powzięły tworzenia ugód według wytycznych KNF, a BNP Paribas oraz mBank wypróbowuje takie rozwiązanie na pewnych grupach kredytobiorców. Bank Millennium oferuje frankowiczom ugody, jednak nie są one tworzone w oparciu o zalecenia KNF. Zawarcie ugody z bankiem jest na ten moment mało prawdopodobnie dla konsumentów kilku innych instytucji bankowych m.in: Raiffeisen International, Deutsche Bank czy Getin Bank.

Na czym polega ugoda z bankiem – kredyt we frankach

Bank Millennium proponuje frankowiczom ugody, dotyczące przewalutowania kapitału, który na dzień podpisania ugody pozostał kredytobiorcy do spłaty – nie dotyczy rat, które zostały już spłacone. Ponadto, przewalutowanie nie jest dokonywane po kursie z dnia uruchomienia kredytu – kurs zostaje ustalony z klientem. Konsekwencją ugody z bankiem jest również przejście na wyższe oprocentowanie z LIBOR na WIBOR. Dla porównania, ugoda z bankiem PKO BP dotyczy przewalutowania całego kapitału – od momentu uruchomienia kredytu. To dla posiadaczy kredytu walutowego lepsza propozycja, jednak również opiera się ona ona na zmianie oprocentowania z LIBOR na WIBOR – co wobec aktualnej sytuacji ekonomicznej, gdy trwają podwyżki stóp procentowych, może wiązać się w niedalekiej przyszłości, z dużym wzrostem miesięcznej raty.

Kredyt frankowy a ugoda z bankiem – czy warto?

Oferowane posiadaczom kredytów frankowych ugody z bankiem są jedną z możliwości polepszenia osobistej sytuacji finansowej – jednak czy wartą rozważenia? Zawarcie ugody z bankiem jest z pewnością procesem szybszym niż droga sądowa, oraz z pozoru łatwiejszym. Analizując propozycje ugody poszczególnych banków można stwierdzić, że są one tworzone z minimalną korzyścią dla klienta – większą dla instytucji bankowej. Oferując ugodę, banki zatrzymują u siebie kredytobiorcę, który wciąż zobowiązany jest płacić raty kredytu. Wobec takiego stanu rzeczy, zawarcie ugody z bankiem jest najczęściej dla frankowiczów krótko mówiąc – niekorzystne. Kredytobiorca decydujący się na złożenie pozwu, może zyskać zdecydowanie więcej.

Kredyt frankowy ugoda z bankiem czy proces sądowy

Obecnie około 95% spraw sądowych dotyczących kredytów frankowych rozstrzyganych jest na korzyść kredytobiorców. Ugody z bankami, nie są tak korzystnym rozwiązaniem jak sądowe stwierdzenie nieważności umowy czy odfrankowienie. W przypadku odfrankowienia, czyli uznania przez sąd, klauzul umownych za niedozwolone, kredyt zostaje przeliczony na złotówki w oparciu o wskaźnik LIBOR. To zaś, w konsekwencji prowadzi do odzyskania nadpłaconego kapitału oraz zmniejszenia wysokości przyszłych rat.

Może cię zainteresować Odfrankowienie umowy kredytu – pomoc frankowiczom 2021

Ogromna ilość spraw sądowych kończy się jednak wydaniem wyroku stanowiącym o nieważności zawartej umowy kredytowej we frankach. Unieważnienie umowy skutkuje zwrotem przez bank wszystkich wpłaconych przez kredytobiorcę środków, zaś kredytobiorca zobowiązany jest zwrócić do banku jedynie kwotę wypłaconą mu przez bank, bez odsetek czy prowizji ( przedawnienie roszczeń banku może doprowadzić do sytuacji w której frankowicz nie będzie musiał zwracać żadnej kwoty bankowi). Co ważne, nieruchomość zakupiona w oparciu o kredyt pozostaje własnością byłego kredytobiorcy, i jest wolna od kredytu.

Masz kredyt we frankach? Skorzystaj z profesjonalnego wsparcia prawnego!

Podjęcie jakichkolwiek działań, dotyczących zarówno ugody z bakiem czy unieważnienia umowy kredytowej we frankach wymaga wsparcia kancelarii prawnej. Konsultacja i analiza dokumentów kredytowych, pozwala określić najkorzystniejsze dla kredytobiorcy rozwiązanie oraz rozwiać jego wątpliwości. Pomoc frankowiczom wraz z Kancelarią GRYF reprezentuje kredytobiorców walutowych, skutecznie dochodząc należnych im roszczeń. Wszystkie dotychczas rozstrzygnięte sprawy prowadzone przez kancelarię, zakończyły się wygraną klientów.

Zastanawiasz się czy ugoda z bankiem będzie dobrym rozwiązaniem? Skontaktuj się z nami!

Kancelaria Gryf | Website | + posts

Sylwester Kasprzewski - radca prawny i założyciel Kancelarii Gryf, absolwent Uniwersytetu Szczecińskiego wpisany na listę Okręgowej Izby Radców Prawnych w Szczecinie. Specjalizuje się w świadczeniu pomocy prawnej klientom rynku finansowego, a w szczególności w prowadzeniu sporów z bankami dotyczących umów kredytowych w obcej walucie. Posiada gruntowną wiedzę z zakresu rodzimego rynku finansowego, instrumentów finansowych oraz ochrony praw konsumentów, którą wykorzystuje przede wszystkim prowadząc efektywne spory przeciwko bankom.

Jest członkiem stowarzyszenia Forum Prawników Finansowych, które skupia adwokatów oraz radców prawnych z całego kraju świadczących usługi m.in. w sprawach kredytów “frankowych”, polisolokat, certyfikatów inwestycyjnych, obligacji korporacyjnych. Czynnie działa na rzecz stowarzyszenia Stop bankowemu bezprawiu, którego nadrzędnym celem jest pomoc osobom pokrzywdzonym przez instytucje finansowe, oraz Rady Fundacji Pomocy Prawnej Gryf, która świadczy bezpłatną pomoc prawną.

Edukuje oraz aktywizuje posiadaczy kredytów bankowych do polepszenia własnej sytuacji ekonomicznej i podjęcia działań w obliczu niekorzystnych umów bankowych, poruszając publicznie najważniejsze tematy dotyczące kredytów frankowych oraz organizując bezpłatne spotkania informacyjne. Oprócz tego, prowadzi wystąpienia eksperckie oraz szkolenia o powyższej tematyce.

Kancelaria Gryf, której jest założycielem i członkiem, reprezentuje klientów w sporach z bankami - przede wszystkim w sprawach umów kredytowych w walucie obcej. Kancelaria może pochwalić się 265 wygranymi sprawami kredytów frankowych w samym roku 2022.

No Comments

Post A Comment

ZADZWOŃ