odfrankowienie-umowy-kredytowych-2022

Klauzule niedozwolone w umowach kredytów frankowych

Klauzule abuzywne to inaczej niedozwolone zapisy w treści umowy kredytowej, które naruszają interesy kredytobiorców. Udowodnienie, że umowa frankowa zawiera takie zapisy, może poskutkować odfrankowieniem lub nawet unieważnieniem umowy. Czego dotyczą klauzule niedozwolone w umowach frankowych? Oraz w jaki sposób dochodzić należnych roszczeń z tytułu istnienia klauzul niedozwolonych w naszej umowie?

Niedozwolone klauzule w umowach frankowych – czyli jakie?

Polskie orzecznictwo wskazuje dwa główne powody, przez które umowy kredytów frankowych uznaje się za wadliwe: niezgodność z naturą zobowiązania i zasadami życia społecznego oraz istnienie niedozwolonych klauzul w umowie. Jakie klauzule uznaje się za niedozwolone? Takie, które nie zostały uzgodnione indywidualnie z klientem, kształtują jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami oraz rażąco naruszają jego interesy. Jeżeli chodzi o umowy kredytów frankowych, klauzule indeksacyjne, znajdujące się w umowach, zostały uznane przez Sąd najwyższy za abuzywne. Według tychże klauzul indeksacyjnych, wpłacane kwoty były przeliczane do kursu CHF, a kurs ten ustalany był przez przez bank, który udzielił kredytu. Oznacza to, że bank mógł jednostronnie i dowolnie kształtować wysokość rat płaconych przez konsumenta. W efekcie konsument nie wiedział jaka będzie wysokość kolejnej raty oraz jaka kwota pozostała mu jeszcze do spłaty. Takie niekorzystne zapisy – niedozwolone klauzule w umowach frankowych – w większości umów zostały narzucone przez bank, nie były negocjowane ani ustalane indywidualnie.

Może cię zainteresować Odfrankowienie umowy kredytu – pomoc frankowiczom 2021

Bankom zarzuca się także niedostateczne poinformowanie konsumentów o ryzyku związanym z zaciągnięciem kredytu zależnego od kursu franka szwajcarskiego. W latach świetności kredytów frankowych, banki wręcz zapewniały, że taki kredyt jest dużo bardziej opłacalny i bezpieczniejszy od kredytu złotówkowego. Konsumentom nie wspomniano, że gdy kurs obcej waluty wzrośnie, wzrośnie rata ale również ogólne saldo zadłużenia.

Jak sprawdzić czy umowa o kredyt we frankach zawiera klauzule abuzywne?

Jeśli zapis w umowie spełnia przesłanki wymienione w powyższym akapicie, mamy do czynienia z niedozwoloną, abuzywną klauzulą w umowie frankowej. Aby pomóc frankowiczom zweryfikować postanowienia umowne oraz ich wadliwość, Rzecznik Finansowy sporządził rejestr klauzul abuzywnych. Rejestr ten, został sporządzony na podstawie umów kredytów zawieranych z różnymi bankami w latach, kiedy kredyty walutowe – frankowe były najpopularniejsze. Niedozwolone klauzule w umowach frankowych, powtarzały się w umowach z różnymi bankami. Informacje zawarte w rejestrze dają, konsumentowi ogólny obraz roszczeń jakich może domagać się w przypadku wykrycia jednej z takich niedozwolonych klauzul w swojej umowie – czy może domagać się stwierdzenia nieważności umowy czy też odfrankowienia. Ponadto, frankowicze mogą skorzystać z rejestru Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w którym również znajduje się spis klauzul abuzywnych, które były zawarte w treści umów kredytów w obcej walucie. Postanowienia wyszczególnione w tym rejestrze są uznane za niedozwolone przez prawomocny wyrok Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Jak uzyskać pomoc w sprawie kredytu frankowego?

Kredytobiorca, który chce zweryfikować treść umowy kredytowej pod kątem wadliwości, powinien skorzystać z profesjonalnej porady prawnej. Analiza zapisów umowy pozwala określić jakich roszczeń może dochodzić konsument – odfrankowienie umowy kredytowej czy też nieważności umowy frankowej. Kancelaria obsługująca pomoc-frankowiczom.org, posiada doświadczenie w prowadzeniu spraw i skutecznym dochodzeniu roszczeń od banków. Pomaga skutecznie uwolnić się od niekorzystnej umowy z bankiem – tworząc oraz składając pozew, a także reprezentując klienta podczas procesu sądowego.

Warto przeczytać Odfrankowienie kredytu – pomoc dla frankowiczów 2021

Obecne orzecznictwo w sprawach frankowych stawia sytuację frankowiczów w korzystnym świetle. Ponad 90% spraw kończy się wyrokiem pozytywnym dla kredytobiorcy. Właśnie dlatego, warto skorzystać z pomocy frankowiczom i walczyć o swoje prawa.

Kancelaria Gryf | Website | + posts

Sylwester Kasprzewski - radca prawny i założyciel Kancelarii Gryf, absolwent Uniwersytetu Szczecińskiego wpisany na listę Okręgowej Izby Radców Prawnych w Szczecinie. Specjalizuje się w świadczeniu pomocy prawnej klientom rynku finansowego, a w szczególności w prowadzeniu sporów z bankami dotyczących umów kredytowych w obcej walucie. Posiada gruntowną wiedzę z zakresu rodzimego rynku finansowego, instrumentów finansowych oraz ochrony praw konsumentów, którą wykorzystuje przede wszystkim prowadząc efektywne spory przeciwko bankom.

Jest członkiem stowarzyszenia Forum Prawników Finansowych, które skupia adwokatów oraz radców prawnych z całego kraju świadczących usługi m.in. w sprawach kredytów “frankowych”, polisolokat, certyfikatów inwestycyjnych, obligacji korporacyjnych. Czynnie działa na rzecz stowarzyszenia Stop bankowemu bezprawiu, którego nadrzędnym celem jest pomoc osobom pokrzywdzonym przez instytucje finansowe, oraz Rady Fundacji Pomocy Prawnej Gryf, która świadczy bezpłatną pomoc prawną.

Edukuje oraz aktywizuje posiadaczy kredytów bankowych do polepszenia własnej sytuacji ekonomicznej i podjęcia działań w obliczu niekorzystnych umów bankowych, poruszając publicznie najważniejsze tematy dotyczące kredytów frankowych oraz organizując bezpłatne spotkania informacyjne. Oprócz tego, prowadzi wystąpienia eksperckie oraz szkolenia o powyższej tematyce.

Kancelaria Gryf, której jest założycielem i członkiem, reprezentuje klientów w sporach z bankami - przede wszystkim w sprawach umów kredytowych w walucie obcej. Kancelaria może pochwalić się 265 wygranymi sprawami kredytów frankowych w samym roku 2022.

No Comments

Post A Comment

ZADZWOŃ