Frankowiczu walcz o swoje w 2023

Już blisko 30% aktywnych umów kredytów „frankowych” jest przedmiotem sporów sądowych w Polsce. O walce w sądzie, jak długo trwa postępowanie, jakie są szanse na wygraną, dlaczego zawarcie ugody nie ma sensu – wyjaśnia Sylwester Kasprzewski, radca prawny, który w kancelarii w Szczecinie specjalizuje się w sporach z bankami.

Zatem chytry traci dwa razy?

Według danych Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu, 97% spraw jest wygrywanych przez kredytobiorców. Ponad 90% kończy się nieważnością umów kredytowych, zaś kilka procent to „odfrankowienia”. Przegrane w apelacji szczecińskiej zdarzają się wyłącznie w sytuacji niespełnienia kryterium statusu konsumenta, co bardzo łatwo jest zweryfikować jeszcze przed złożeniem pozwu do sądu.

Od kiedy zajmuje się Pan tymi sprawami?

Od końca 2016 r. Na początku nie wiedziałem jak podejść do tematu, bo to jest trudna i skomplikowana materia. Podjąłem współpracę ze Stowarzyszeniem Stop Bankowemu Bezprawiu, gdzie spotkałem innych kredytobiorców, którzy już walczyli w sądzie.

Co pomogło Panu w prowadzeniu tych spraw?

Mam poczucie misji, świadomość że pomagam ludziom w trudnych sytuacjach. Przykład frankowiczów pokazuje mi, że każdego dnia instytucje finansowe, banki, ubezpieczyciele nie traktują uczciwie klientów. Podmioty te nie dochowują należytego obowiązku informacyjnego, nie omawiają postanowień umowy, nie wyjaśniają poszczególnych zagadnień, warunków itp. Daje to przestrzeń na walkę o uczciwe traktowanie klientów przez takie instytucje.

Jak wygląda orzecznictwo w sprawach frankowych? Czy rzeczywiście walka z bankiem to dosłownie zderzenie ze ścianą?

W pierwszym półroczu 2022 r. zapadło ponad 600 wyroków prawomocnych, a 98,5% z nich jest korzystnych dla kredytobiorców. Wyroki sądów I instancji przekroczyły 4 tysiące orzeczeń od stycznia do czerwca 2022 r., z czego prawie wszystkie zakończonych sporów z bankami kończy się wygraną kredytobiorców, a są to głównie nieważności umów kredytowych.

Patrząc na statystyki Stowarzyszenia SBB opublikowane w Nawigatorze, w 2016 r. i 2017 r. przytłaczająca większość wyroków była korzystna na rzecz banków. Z czasem szala zwycięstwa zaczęła się przechylać w stronę kredytobiorców, zwłaszcza po wyrokach TSUE. Z pewnością przełomem był wyrok Państwa Dziubaków z 2019 r., po którym ruszyła lawina pozwów i wyroków. Od tamtej pory pojawiło się kilka kolejnych orzeczeń TSUE, który każdorazowo dostarcza kolejne argumenty za unieważnieniem kredytów frankowych.

Co dzieje się na sali sądowej?

Sala sądowa wyzwala w osobach pozywających banki silne emocje, dużą dozę niepewności, dezorientacji w obowiązujących procedurach.

Jak długo trwa postępowanie przed sądem?

Żeby sprawę zakończyć prawomocnym wyrokiem, potrzeba w apelacji szczecińskiej 2-3 lat.

Czy warto rozważyć proponowane przez banki ugody?

Klienci, którzy poszli do sądu, złożyli pozew przeciwko bankom, oni ugody nie zawrą, gdyż warunki proponowane przez banki są dalekie od tego, co można uzyskać w sądzie. Dzisiaj prawie 100 procent spraw jest wygrywanych. Przy takiej statystyce ludzie zainteresowani są tym, żeby takie sprawy prowadzić do końca, bo nagrodą za to jest bardzo duża wygrana końcowa. Chodzi najczęściej o setki tysięcy złotych. Dziś nie ma sensu zastanawiać się czy iść do sądu czy nie. Orzecznictwo jest jednolite i naprawdę trzeba się postarać, żeby przegrać taką sprawę. Dosłownie tak to dzisiaj wygląda. To już nie jest tak, że my się obawiamy, czy taką sprawę wygramy, czy nie. Raczej szukamy rzeczy, które mogą nam stanąć na drodze do sukcesu.

W mediach mówi się o tym, że obecnie banki pozywają frankowiczów o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału.

Tak, zdarzają się takie sytuacje, prowadzimy również takie sprawy. Reprezentujemy klientów w takich sprawach opierając argumentację przede wszystkim na wyrokach TSUE, które w sprawach frankowych dobrze przyjęły się w naszym sądownictwie. Czekamy teraz na rozstrzygnięcie najważniejszej sprawy toczącej się przed trybunałem unijnym w polskiej sprawie frankowej dotyczącej wynagrodzenia za korzystanie z kapitału. Uwzględniając wcześniejsze orzeczenia TSUE, jak i stanowiska stron, polskich organów czy Komisji Europejskiej, spodziewać możemy się kolejnego dobrego wyroku. Bankom na tyle brakuje argumentów, że do tej pory nie słyszeliśmy o ani jednej prawomocnie zakończonej sprawie, w której sąd przyznałby bankowi rację i żądane wynagrodzenie.

Czy są już przykłady spraw zakończonych prawomocnym wyrokiem, po których bank rozliczył się z kredytobiorcami?

Takich sytuacji jest już bardzo dużo. Dziś działania po wyroku koncentrujemy na odzyskaniu należnych pieniędzy, wykreśleniu danych klienta z BIK, a także usunięciu z księgi wieczystej hipoteki zabezpieczającej spłatę kredytu. I właśnie takim efektem kończą się sprawy kierowane do sądu.

Co poradziłby Pan klientowi z kredytem frankowym?

Iść do sądu, walczyć o swoje, wyciągnąć konsekwencje wobec banku za jego działania.

Kancelaria Gryf | Website | + posts

Sylwester Kasprzewski - radca prawny i założyciel Kancelarii Gryf, absolwent Uniwersytetu Szczecińskiego wpisany na listę Okręgowej Izby Radców Prawnych w Szczecinie. Specjalizuje się w świadczeniu pomocy prawnej klientom rynku finansowego, a w szczególności w prowadzeniu sporów z bankami dotyczących umów kredytowych w obcej walucie. Posiada gruntowną wiedzę z zakresu rodzimego rynku finansowego, instrumentów finansowych oraz ochrony praw konsumentów, którą wykorzystuje przede wszystkim prowadząc efektywne spory przeciwko bankom.

Jest członkiem stowarzyszenia Forum Prawników Finansowych, które skupia adwokatów oraz radców prawnych z całego kraju świadczących usługi m.in. w sprawach kredytów “frankowych”, polisolokat, certyfikatów inwestycyjnych, obligacji korporacyjnych. Czynnie działa na rzecz stowarzyszenia Stop bankowemu bezprawiu, którego nadrzędnym celem jest pomoc osobom pokrzywdzonym przez instytucje finansowe, oraz Rady Fundacji Pomocy Prawnej Gryf, która świadczy bezpłatną pomoc prawną.

Edukuje oraz aktywizuje posiadaczy kredytów bankowych do polepszenia własnej sytuacji ekonomicznej i podjęcia działań w obliczu niekorzystnych umów bankowych, poruszając publicznie najważniejsze tematy dotyczące kredytów frankowych oraz organizując bezpłatne spotkania informacyjne. Oprócz tego, prowadzi wystąpienia eksperckie oraz szkolenia o powyższej tematyce.

Kancelaria Gryf, której jest założycielem i członkiem, reprezentuje klientów w sporach z bankami - przede wszystkim w sprawach umów kredytowych w walucie obcej. Kancelaria może pochwalić się 265 wygranymi sprawami kredytów frankowych w samym roku 2022.

No Comments

Post A Comment

ZADZWOŃ